Haraç vermeyen marketi böyle kundakladılar

İstanbul Emniyet Terörle Mücadele Şube Ekipleri, Sarıyer Armulu’da DHKP-C terör örgütüne yönelik operasyon düzenlendi. 36 adrese eş zamanlı yapılan baskınlar polis kamerasına da yansıdı.13 kişinin gözaltına alındığı operasyonda silah ve tüfeklerin yanı sıra örgütsel dökümanlar da ele geçirildi.

İstanbul Emniyeti, şüphelilerin karıştığı eylemlerle alakalı görüntüleri de medyaya dağıttı. Zanlıların 5 Haziran’da kendilerine haraç vermeyi reddeden bir marketi kundakladıkları görüldü. Güvenlik kamera kayıtlarında yüzü maskeli 3 kişi içeri girmeye çalışıyor. 2 kişinin elinde silah birinin elinde de benzin bidonu bulunuyor. Kapıyı zorlayan şüpheliler içeride bulunan 2 kadından kapıyı açmalarını istiyor. Kadınlar kapıyı açıyor ve kaçmak istiyor lakin zanlılar buna müsaade vermiyor. Elinde benzin bidonu olan kadın saldırgan çevreye benzin döküyor, bir ötekisi ise marketi ateşe veriyor. Alevler bir anda her yeri kaplıyor.

Şüphelilerin başka bir markete tertip ettiği molotoflu saldırıda güvenlik kameraları tarafından görüntüleniyor.
Operasyona ait İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan izah şöyle:

“Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğünce 24.10.2014 tarihinde, Sarıyer ilçesinde sol bir terör örgütünün mahalli alan yapılanmasına yönelik olarak (36) fark adrese eş zamanlı olarak yapılan operasyonlarda; Bahse konu örgütün faaliyetleri çerçevesinde yaralama, yağma, 6136 SKM, halk üzerinde baskı kurarak haraç alma, darp, tehdit eylemlerini gerçekleştiren şahıslar ile örgüte lojistik destek veren, silah ve malzemeleri gizleyerek örgüte yardım eden şahıslarında aralarında bulunduğu (13) kuşkulu şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Şahısların hanelerinde ve üzerlerinde yapılan aramalarında; 2 adet tabanca, 8 adet fişek, 1 adet pankart, 2 adet tüfek, 85 adet tüfek fişeği, 2 adet kurusıkı tabanca, 86 adet kurusıkı fişek, 1 adet demir jop, 3 adet bıçak, 1 adet sapan, çok sayıda iletişim ve bilişim malzemeleri ile örgütsel yayın ve doküman ele geçirilmiştir” 

İSTANBUL

Bir önceki yazımız olan 'Alıç' için 20 kilometre yürüdüler başlıklı makalemizde 20, alıç ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.