Dünyada yalnızca Beypazarı’nda yetişiyor

1998 Yılında Türk ve Alman araştırmacılar tarafından keşfedilen ve dünyada yalnızca Beypazarı’nda yetişen Beypazarı Geveni’nin nesli tükenmek üzere. Bilimsel isimi Astragalus Beypazaricus olan Beypazarı Geveni 600 metre yükseklikte yetişen, Mayıs ve Temmuz aylarında çiçek açan mavimsi renkte bir bitki.

Keşfedildiği senelerde 100 bireyle temsil edilen nebat günümüzde 20 bireyle temsil ediliyor. Yaşama alanlarının tarım alanına dönüştürülmesi, hayvancılık, yol açılması tür üzerindeki en ciddi tehditler ve savunma tasarıları yapılmazsa yok olması muhtemel.Orman ve Su İşleri Bakanlığı Ankara Şube Müdürlüğü’de bu konuya dikkat çekiyor. “Bozkırlarımıza ve Beypazarı Gevenine Sahip Çıkalım” sloganıyla Beypazarı Geveni’ni tanıtan materyaller hazırlayan Ankara Şube Müdürlüğü, Beypazarı’nda Beypazarı Geveni Tür Eylem Tasarısı Çalıştayı yaptı.

Çalıştaya Beypazarı Kaymakamı Mustafa Kaya ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Usta’nın yanı sıra Ankara Şube Müdürü Şahin Çılgın, Bölge Müdürlüğü ve Ankara Şube Müdürlüğü teknik elemanları ile bilim insanları katıldı.

Tür eylem tasarıları hazırlanması kapsamında tespit edilen Beypazarı Geveni (Astragalus beypazaricus) endemik ve nesli çok tehlikede olan bir tür olması sebebiyle öncelikli tür olarak belirlendi. Türün korunmasına yönelik mevzu ve çözümlerin tartışıldığı çalıştayda, Beypazarı Geveni’nin korunabilmesi ve yok olmasının önlenebilmesi maksadıyla tüm paydaşların katkı sağlaması son derece ehemmiyetli olduğu belirtildi.

Doğa Savunma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Tür Savunma Eylem Planı’ ile Beypazarı Geveni’de savunma altına alındı. Bakanlık, bu sene Van kertenkelesi, çizgili sırtlan, melez kertenkele, siraz balığı, Akdeniz foku, sultan pelemiri, Beypazarı geveni, ak zambak, adaçayı ve it dolanbacını savunmaya aldı.  

KAYA GÜNEŞ
ANKARA

Bir önceki yazımız olan İzciler, Beydağı Tabiat Parkında kamp yaptı başlıklı makalemizde beydağı tabiat parkı, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.