‘Alıç’ için 20 kilometre yürüdüler

Ahlat Dağcılık ve Tabiat Sevenler Derneği üyeleri, ilçeye bağlı Seyrantepe köyünden başlattıkları yürüyüşlerini Kınalıkoç köyüne kadar sürdürerek, yüksek kesimlerden ve dere kenarlarından alıç topladı. Doğaseverler, bazen zor patikalarda bazen de dere kenarlarında oldukça meşakkatli bir o kadarda zevk aldıkları bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüş süresince en büyük enerji depolarını ise dallarından koparak taze taze yedikleri Alıç’lardan alırken, yüksek kesimlerde çektikleri halayların aksisedaları ise ekip için güzel bir fon oluşturdu. 

Ahlat Dağcılık ve Tabiat Sevenler Derneği Başkanı Şeref Şerefoğlu konu ile alakalı yapmış olduğu açıklamasında, hem gezi ve yürüyüş, hemde sportif faaliyetlerle bölgede tanındıklarını vurgulayarak, “Yaklaşık 20 kilometre yolu doğanın en güzel yerinde alıç meyvesini topladık. Bu sayede 70 yaşımda olmama karşın tabiat yürüyüşleri ve tabiattaki zengin meyvelerinde katkısıyla gayet sağlıklıyım. Herkesi doğaya çağrı ediyorum” dedi. 

Ahlat Dağcılık ve Tabiat Sevenler Derneği Başkan Yardımcısı Ali Kapsal ise: “Doğa severler derneği olarak bu hafta sonu Seyrantepe köyü Hozbeg mevkiine tabiat yürüyüşü yaptık. Aynı vakitte da yaratıcının bizlere sunmuş olduğu güzelliklerden biri olan alıç meyvesini topluyoruz. Tabi bu meyvelerin hepsini toplamıyoruz. Zira börtü böceğinde hakkı var. Alıç meyvesinin faydalı oldukça fazladır. İnsanın savunma sistemini güçlendirir. Hastalık ve özellikle soğuklara karşı oldukça direnç artırıcı bir etkiye sahiptir. Natürel ve organik bir meyvedir. Bunlardan toplayarak bir bölümünü kendimize bir bölümünü ise arkadaşlarımıza ikram edeceğiz. Fazla yenilmediği sürece oldukça faydalı olan bir kış meyvesidir. Bu meyve genelde kuru şartlarda yetişiyor. Su kaybını bu sayede en az seviyeye indiriyor. Ayrı olarak hayvanlar ise dikenli olmasından dolayı zarar veremiyor. Aslında doğamızı yeterince korunsa bu tür ağaçların artacağına inanıyorum” dedi.
Yürüyüş ekibi azaları ise her şartlarda yorucu bir o kadar da güzel etkinlik düzenlediklerini, bu etkinlikler sayesinde kazada ayak basmadık yer bırakmadıklarını hatırlatarak, “Bu hafta ise Seyrantepe Hozbeg mevkiinden başlayarak Kınalıkoç köyüne kadar yürüyüş düzenledik. Hem spor yaptık hem eğlendik hem de dünyanın en organik meyvelerinden olan Alıç’ı topladık. Yaptığımız etkinliklerden zevk alıyoruz. Mutlu oluyoruz” şeklinde ifade ettiler. 

ALIÇIN FAYDALARI 

Uzmanlar ise Alıçın faydalarını saymakla bitiremiyor. Bilhassa kalp sağlığını müdafaa etmek için tüketilen bitkisel çaylar arasında isimi sık sık geçen “alıç çayı” bu özelliği ile Almanya, Avusturya başta olmak üzere Avrupa kıtasında pek çok ülkede ananesel olarak kullanılan bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Yazılı kaynaklarda, Amerikalı doktorların 1800’lerin başlarında alıç ağacı yapraklarını ve yemişlerini, kan dolaşımı bozuklukları ve solunum yolu hastalıklarını rehabilitasyon etmek emeliyle kullandıkları yer almaktadır. Günümüzde ise alıç ağacı yaprakları ve yemişleriyle hazırlanan çay, kalp ve damar sağlığını müdafaa etmek için popüler olarak tüketilmektedir ancak bu konuda net olarak yararı olduğunu söyleyebilmek için daha çok ilmi araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Kalp krizi rizikonunu azaltır Kan dolaşımını tertip eder Göğüs ağrısına iyi gelir. (Anjin) yüksek tansiyonu düşürür. Damarlarda plak oluşumunu engeller. Baş ağrısına iyi gelir Sakinleştirici tesiri var. Kas spazmlarına da iyi geldiği belirtiliyor.  

Bir önceki yazımız olan Dünyada yalnızca Beypazarı'nda yetişiyor başlıklı makalemizde beypazarı, beypazarı geveni ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.