20 sene sonraki Amasra tanıtıldı

Amasra’nın gelecek 20 seneye şekil vermeyi planlayan çalışmadaki eksiklikler tamamlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile tarihi şehirler birliğinin destekleri ile belirli periyotlar da hayata geçirilecek. Amasra Belediyesi Meclis Salonunda yapılan sunumda Amasra Kalesi’nde bulunan hanelerin yıkılmadan nasıl tarihle uyum sağlayabileceğini hesaplayan uzmanların Amasra Kalesi, Amasra Çekiciler Çarşısı, Kültür Parkı, liman yolu üzerinde bulunan restoranlar ve kafeler ile daha evvelki belediye çöp toplama alanı için yaptıkları çalışmalar sunuma katılanları etkilemeyi başardı. Amasra Belediyesi ise Kültür Parkta oluşturacağı çok amaçlı alan ile daha evvelki belediye çöp toplama alanında gezinti alanları ve kale girişinde bulunan alanda anfi tiyatro çalışmalarını hayata geçirmesi için Bakanlık desteği alacağını açıkladı. Proje hayata geçirilmeye başladığında Amasra’nın tarihi geçmişi marka haline getirilecek ve çeşitli ürünler satışa sunulacak.

KUŞ KAYASI YOL ANITI AMASRA’YA İNİYOR
Proje kapsamında Havaradar altında bulunan Kuş Kayası Yol Anıtının bir eşi de müzenin arkasında bulunan kayalık bölgede tasarlanacak. Amasra’nın 3 bin senelik tarihi geçmişinden alıntıların Amasra’nın belirli merkezlerinde heykelleştirilmesini amaçlayan projenin son rötuşları yapıldıktan sonra Bakanlıklara sunulacağı ifade edildi.
Amasra Belediye Başkanı Emin Timur yaptığı açıklamada, “Proje tamamlandıktan sonra Turizm Bakanlığı ve tarihi şehirler birliğine sunulacak kaynakları ancak buralardan alabiliyoruz. Ancak diğer bakanlıklardan da kaynak sağlanması için çalışma yürüteceğiz proje aşama aşama hayata geçecek kaynak ile alakalı Avrupa Birliği fonlarını da kullanmayı düşünüyoruz. Amasra’nın önümüzdeki süreçte çok fark bir görünüme kavuşacağından kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

SERKAN ARAT 
BARTIN
 

Bir önceki yazımız olan Üretim tatbikatları başladı başlıklı makalemizde haber, haberler ve mersin orman bölge müdürlüğü hakkında bilgiler verilmektedir.